آیا می دانید بدن چند نوع سیستم دفاعی دارد؟

مینیس وبلاگی در زمینه علمی آموزشی و مطالب سرگرمی از قبیل بیوگرافی داستان و حکایت و مطالب خواندنی جالب

من را در شبكه هاي اجتماعي دنبال كنيد

بدن ما عمدتا به دو شکل از خود دفاع می کند : سیستم دفاع اختصاصی و سیستم دفاع غیر اختصاصی

سیستم ایمنی اختصاصی ​​ما را از مرگ حتمی ناشی از عفونت نجات می دهد. نوزادی که با یک سیستم ایمنی تطبیقی ​​بسیار معیوب متولد شده باشد ، به زودی می میرد ، مگر اینکه اقدامات جداگانه ای برای جداسازی او از تعداد زیادی از عوامل عفونی از جمله باکتری ها ، ویروس ها ، قارچ ها و انگل ها انجام شود. در واقع ، همه ارگانیسم های چند سلولی باید از خود در برابر عفونت توسط مهاجمین بالقوه مضر ، که در مجموع پاتوژن نامیده می شوند ، دفاع کنند. بی مهرگان از استراتژیهای دفاعی نسبتاً ساده ای استفاده می کنند که بیشتر به موانع محافظتی ، مولکولهای سمی و سلولهای فاگوسیتیک متکی است که میکروارگانیسمهای مهاجم (میکروبها) و انگلهای بزرگتر (مانند کرمها) ​​را بلع و نابود می کنند. مهره داران نیز به عنوان اولین خط دفاعی به چنین واکنشهای ایمنی ذاتی وابسته هستند (که در فصل 25 بحث شده است) ، اما آنها همچنین می توانند دفاع های بسیار پیچیده تری بنام پاسخهای ایمنی تطبیقی ​​ایجاد کنند. پاسخ های ذاتی پاسخ های ایمنی سازگار را به بازی فرا می خواند و هر دو برای از بین بردن عوامل بیماری زا با هم کار می کنند (شکل 24-1). برخلاف پاسخهای ایمنی ذاتی ، پاسخهای انطباقی کاملاً خاص پاتوژن خاصی است که آنها را القا کرده است. آنها همچنین می توانند محافظت طولانی مدت داشته باشند. به عنوان مثال شخصی که از بیماری سرخک بهبود می یابد ، با سیستم ایمنی سازگار ، در برابر سرخک محافظت می شود ، اگرچه در برابر ویروس های رایج دیگر مانند ویروس های اوریون یا آبله مرغان نیز نیست. در این فصل ، ما عمدتا بر روی پاسخهای ایمنی سازگار تمرکز می کنیم ، و مگر اینکه خلاف آن را نشان دهیم ، اصطلاح پاسخهای ایمنی به آنها اشاره دارد.

 

عملکرد پاسخ های ایمنی سازگار از بین بردن عوامل بیماری زای مهاجم و هر مولکول سمی است که آنها تولید می کنند. از آنجا که این پاسخ ها مخرب هستند ، بسیار مهم است که فقط در پاسخ به مولکول هایی که برای میزبان بیگانه هستند ، ساخته شوند و نه به مولکول های خود میزبان. توانایی تشخیص چیزهای خارجی و خود از این طریق از ویژگی های اساسی سیستم ایمنی سازگار است. گاهی اوقات ، سیستم قادر به ایجاد این تمایز نیست و در برابر مولکول های خود میزبان واکنش تخریبی نشان می دهد. چنین بیماری های خود ایمنی می توانند کشنده باشند.

 

البته ، بسیاری از مولکول های خارجی که وارد بدن می شوند بی ضرر هستند و ایجاد پاسخ های ایمنی سازگار در برابر آنها بی معنی و بالقوه خطرناک است. شرایط آلرژیک مانند تب و آسم نمونه هایی از پاسخهای ایمنی سازشی مخرب در برابر مولکولهای خارجی ظاهراً بی خطر هستند. از چنین پاسخهای نامناسبی معمولاً اجتناب می شود زیرا سیستم ایمنی ذاتی پاسخهای ایمنی تطبیقی ​​را فقط هنگامی بازی می کند که مولکولهای مشخصه عوامل بیماری زای مهاجم به نام تحریک کننده های ایمنی مرتبط با پاتوژن را تشخیص دهد (در فصل 25 بحث شده است). علاوه بر این ، سیستم ایمنی ذاتی می تواند بین کلاس های مختلف پاتوژن ها تفاوت ایجاد کند و موثرترین شکل پاسخ ایمنی سازگار را برای از بین بردن آنها استخدام کند.

 

هر ماده ای که قادر به ایجاد پاسخ ایمنی سازگار باشد به عنوان آنتی ژن (تولید کننده آنتی بادی) شناخته می شود. بیشتر آنچه درباره اینگونه پاسخها می دانیم ناشی از مطالعاتی است که در آن یک آزمایشگر با ترفند سیستم ایمنی سازگار حیوان آزمایشگاهی (معمولاً موش) به یک مولکول خارجی بی ضرر مانند پروتئین خارجی پاسخ می دهد. این ترفند شامل تزریق مولکول بی ضرر به همراه تحریک کننده های سیستم ایمنی (که از نظر ریشه معمولاً میکروبی هستند) به نام ادوجنت ها هستند که سیستم ایمنی ذاتی را فعال می کنند. این فرآیند ایمن سازی نامیده می شود. اگر به این روش تجویز شود ، تقریباً هر ماکرومولکول ، تا زمانی که برای گیرنده خارجی باشد ، می تواند یک پاسخ ایمنی تطبیقی ​​را که خاص ماکرومولکول تجویز شده است ، القا کند. نکته قابل توجه ، سیستم ایمنی تطبیقی ​​می تواند بین آنتی ژن هایی که بسیار مشابه هستند - مانند بین دو پروتئین که فقط در یک اسید آمینه متفاوت هستند یا بین دو ایزومر نوری از یک مولکول - تفاوت قائل شود.

 

پاسخهای ایمنی انطباقی توسط گلبولهای سفید خون به نام لنفوسیت انجام می شود. این دسته از پاسخ ها دو کلاس گسترده دارد - پاسخ های آنتی بادی و پاسخ های ایمنی با واسطه سلول ، و آنها به ترتیب توسط گروه های مختلف لنفوسیت ها انجام می شوند ، به ترتیب سلول های B و T. در پاسخ های آنتی بادی ، سلول های B برای ترشح آنتی بادی ها فعال می شوند ، پروتئین هایی به نام ایمونوگلوبولین ها. آنتی بادی ها در جریان خون گردش می کنند و در مایعات دیگر بدن نفوذ می کنند ، جایی که آنها به طور خاص به آنتی ژن خارجی متصل می شوند که تولید آنها را تحریک می کند (شکل 24-2). اتصال آنتی بادی با مسدود کردن توانایی اتصال آنها به گیرنده های سلول های میزبان ، ویروس ها و سموم میکروبی (مانند سم کزاز یا سم دیفتری) را غیرفعال می کند. اتصال آنتی بادی همچنین باعث تخریب عوامل بیماری زای مهاجم می شود ، عمدتاً با سهولت مصرف سلولهای فاگوسیتی سیستم ایمنی ذاتی.

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.