توضیحاتی درباره فناوری بلاک چین و چگونه کار آن

مینیس وبلاگی در زمینه علمی آموزشی و مطالب سرگرمی از قبیل بیوگرافی داستان و حکایت و مطالب خواندنی جالب

من را در شبكه هاي اجتماعي دنبال كنيد

بلاک چین چیست؟

این روزها بحث بر سر فناوری بلاک چین بالاست. نه تنها متخصصان آی تی بلکه افراد عادی هم در مورد آن صحبت می کنند.

بلاک چین شهرت امروزش را مدیون دو چیز است. نخست ارزهای رمزگزاری شده دیجیتال نظیر بیت کوین دوم فیلتر شدن تلگرام!

بیت کوین که یکی از پر سر و صدا ترین ارزهای دیجیتال است با ظهورش نه تنها توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کرد بلکه انقلابی در سیستم پردازش و رمزگزاری پدید آورد. تا پیش از این از فناوری بلاک چین برای پردازش و مبادلات پول استفاده میشد اما حالا پای بلاک چین به دیگر زمینه ها هم کشیده شده.

با اینکه همه در مورد نسخه آینده تلگرام که به گفته پاول دورف قرار است با فناوری بلاک چین عرضه شود و غیر قابل فیلتر است، صحبت می کنند. اما کمتر کسی در مورد این فناوری مطالعه کرده است.

به زبان ساده بلاک چین را میتوان اینگونه تعریف کرد ؛ بلاک چین فناوری است که برای عملیات پردازشی بجای آنکه از یک یا چند ابر رایانه استفاده کند، از میلیون ها رایانه که متعلق به کاربرانی مثل شما هستند استفاده می کند. به این ترتیب نه تنها هزینه خرید و نگهداری ابر رایانه در این میان حذف می شود به دلیل آنکه اطلاعات رمزگذاری شده در رایانه های میزبان که متعلق به کاربران است توزیع شده هیچ کسی نمیتواند آنها را تغییر دهد و یا دست کاری کند.

حال قرار است نسخه بلاک چین تلگرام اینگونه فعالیتش را آغاز کند که رایانه و گوشی کاربرانی که دوست داشته باشند پردازش ها را انجام دهند. در این صورت تمام گوشی ها و رایانه های جهان با هم در ارتباطند و تقریبا فیلتر کردن این شبکه اجتماعی غیر ممکن می شود. احتمالا این سوال پیش می آید که این بین چه چیزی نصیب ما میشود وقتی اینهمه از رایانه خودمان کار بکشیم؟

بهتر است برای پاسخ به این سوال سراغ بیت کوین برویم. برای به دست آوردن بیت کوین لازم است یا آنها را بخرید یا اینکه استخراج کنید! استخراج کردن بیت کوین شبیه به اسخراج طلا است با این تفاوت که در معدن طلا لازم است خودتان کار کنید اما در استخراج بیت کوین رایانه شما اینکار را از طریق پردازش داده های این شبکه انجام میدهد. هر چقدر رایانه شما پردازش بیشتری در مبادلات بیت کوین انجام دهد بیت کوین بیشتری نصیبتان میشود.

تلگرام بلاک چین هم برای تشویق کاربران به پردازش داده پول دیجیتالی خودش را با نام گرام ساخته است.

ارزش پول های رمزگزاری شده دیجیتال بسیار بیشتر از پول واقعی است به طوری که در اواخر سال گذشته میلادی ارزش بیت کوین به ۲۰ هزار دلار رسید که بعد ها این ارزش کاهش یافت. احتمالا گرام نیز دوران با شکوهی پیش رو خواهد داشت!

نشانه های بلاک شدن در واتساپ چیست؟

بلاک شدن در واتساپ یکی از ابزارهای کاربردی است که اگر مخاطبی قصد مزاحمت داشت، می توان تنها در چند ثانیه حساب آنرا در مقابل حساب خودمان مسدود کنیم و اجازه ندهیم تا مجددا پیغامی از طریق او به ما ارسال شود. از این رو این ابزار در تمام برنامه های شبکه مجازی وجود دارد تا کاربران قادر به مسدود کردن حساب های کاربری مزاحم باشند. اما زمانیکه در واتساپ کاربری را بلاک کنیم، چگونه کاربر می تواند متوجه این شود که ما آنرا بلاک کرده ایم؟ بدون شک نشانه هایی در این زمینه وجود دارند که در ادامه این گزارش از بخش تکنولوژی به بررسی نشانه های بلاک شدن در واتساپ که یکی ترفند واتساپی است، خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.