آموزش مخفی کردن فایل، پوشه و درایو در ویندوز 10

مینیس وبلاگی در زمینه علمی آموزشی و مطالب سرگرمی از قبیل بیوگرافی داستان و حکایت و مطالب خواندنی جالب

من را در شبكه هاي اجتماعي دنبال كنيد

ویندوز ۱۰
ما در این مقاله قصد داریم روش کامل مخفی کردن فایل، پوشه و درایو را در ویندوز ۱۰ آموزش دهیم.
آیا فایل های مهمی در کامپیوتر دارید؟ آیا می خواهید آن ها را مخفی کنید؟

در صورتی که کامپیوتر شخصی ندارید و به صورت اشتراکی استفاده می کنید، ممکن است بخواهید برخی از فایل ها را پنهان کنید. علت اصلی مخفی کردن فایل ها در ویندوز ۱۰ را می توان حفظ حریم خصوصی دانست. در صورتی که داده های مهم و حساسی دارید که نمی خواهید کسی آن ها را ببیند، مخفی کردن پوشه ها می تواند گزینه بسیار خوبی به منظور تقویت امنیت اطلاعاتتان باشد. در این مقاله قصد داریم روش مخفی کردن فایل ها در ویندوز ۱۰ را آموزش دهیم.
۱: مخفی کردن فایل ها در ویندوز ۱۰ با استفاده از صدور فرمان
یکی از روش های ساده برای مخفی کردن فایل در ویندوز ۱۰ تغییر ویژگی های آن با استفاده از دستور در بخش صدور فرمان است. فرض کنیم که قصد دارید فایل Sample.mp4 را در پوشه ToHide مخفی کنید.
با فشار دادن کلیدهای ترکیبی Windows + R می توانید بخش صدور فرمان را باز کنید. سپس کد cmd . exe را وارد کرده و روی گزینه تأیید (Ok) کلیک کنید. در ادامه باید کد دستوری زیر را وارد کنید. توجه داشته باشید که شما باید مسیر و نام فایل را با مسیر و نام فایل مورد نظرتان، جایگزین کنید.
attrib C:UsersLoriDocumentsToHideSample.mp4 +s +h
نماد پلاس s و پلاس h ویژگی هایی هستند که برای پرونده تعیین کرده اید. در حقیقت ویژگی پلاس s مربوط به فایل سیستم بوده و نشان می دهد که برای استفاده توسط سیستم عامل است و به طور معمول هم در فهرست نمایش داده نمی شود. همچنین پلاس h همان ویژگی فایل Hidden بوده و نشان می دهد که فایل به طور پیش فرض در فهرست ها نمایش داده نخواهد شد. که بخش صدور فرمان نسبت به استفاده از حروف بزرگ یا کوچک، هیچ گونه حساسیتی از خود نشان نخواهد داد.
هنگامی که پوشه را در فایل اکسپلورر باز کنید و شامل فایل یا پوشه پنهان باشد، قابل مشاهده نخواهد بود. جالب است بدانید که حتی رفتن به بخش نمایش (View) و انتخاب گزینه های Show یا Hide هم نمی تواند پوشه مخفی شما را نمایان کند.
شما می توانید یک پوشه را با استفاده از کد دستوری و به روش زیر هم مخفی کنید. همان طور که مشخص است، باید نام مسیر و پوشه را هم با نام و مسیر پیش فرض کد دستوری، جایگزین کنید.
attrib C:UsersLoriDocumentsToHideAnotherFolder +s +h
برای عدم پنهان کردن فایل از همان دستور استفاده کنید و نماد پلاس (+) را با خط تیره (-) در جلوی S و H، جایگزین کنید.
attrib C:UsersLoriDocumentsToHideSample.mp4 -s -h
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دستور مورد نظر، می توانید attrib /? را در بخش صدور فرمان تایپ کرده و تأیید (Enter) را بزنید.
۲: مخفی کردن فایل ها در ویندوز ۱۰ با استفاده از فایل اکسپلورر
استفاده از فایل اکسپلورر برای مخفی کردن یک پوشه همانند استفاده از دستوری بوده که در قسمت قبل بیان شد، اما از امنیت کمتری برخوردار است. هر فردی که از نمایش یا مخفی کردن فایل ها در فایل اکسپلورر (File Explorer) خبر داشته باشد، می تواند به فایل هایی که مخفی کرده اید، دسترسی پیدا کند.
در صورتی که قصد دارید فایل های مهم و شخصی خود را از دسترس سایر اعضای خانواده که اطلاعات کافی در زمینه فناوری ندارند، مخفی کنید، قابل قبول خواهد بود. مخفی کردن فایل ها را نمی توان تنها ترفندی دانست که امکان انجام آن با File Explorer وجود دارد. شما می توانید ویژگی مخفی کردن (Hidden) را با فایل های انتخاب شده در فایل اکسپلورر تنظیم کنید، اما باید ابتدا مطمئن شوید که فایل ها با ویژگی Hidden در فایل اکسپلورر نمایش داده نمی شوند. برای انجام این کار، وارد برگه View شوید و روی گزینه تنظیمات (Options) کلیک کنید. سپس باید گزینه تغییر پوشه و تنظیمات جستجو (Change Folder and Search Options) را انتخاب کنید.
در برگه View، گزینه Don’t Show Hidden Files را انتخاب کنید که در قسمت پایین تنظیمات پیشرفته وجود دارد و در نهایت، گزینه تأیید (Ok) را انتخاب کنید.
برای مخفی کردن یک یا چند فایل، باید تعدادی از آن ها را انتخاب کرده و پس از کلیک راست، گزینه Properties را انتخاب کنید. در زبانه General که در کادر Properties قرار دارد، باید باکس Hidden را بررسی کنید. همچنین به منظور جلوگیری از نمایش فایل ها در نتایج جستجوی ویندوز هم کافیست روی گزینه Advanced کلیک کنید.
سپس باکس های موجود در قسمت File را در کادر تنظیمات پیشرفته، علامت بزنید و در نهایت، تأیید کنید.
برای خارج کردن پوشه و فایل ها از حالت مخفی، وارد بخش Properties شوید و علامت باکس های Hidden را بردارید.
۳- مخفی کردن درایوهای کامپیوتر در ویندوز ۱۰ با ویرایشگر رجیستری
این روش باعث مخفی کردن یک درایو به جای مخفی کردن فایل ها خواهد شد.
نکته: این روش شامل تغییر رجیستری می شود. قبل از شروع کار، پیشنهاد می کنیم از تنظیمات رجیستری خود یک پشتیبان تهیه کنید.
در صورتی که نسبت به استفاده از رجیستری ویندوز، آسوده خاطر نیستید یا تمایل به استفاده از این روش ندارید، می توانید از روش های دیگر برای مخفی کردن یک درایو کامل استفاده کنید.
برای شروع انجام کار، باید کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشار دهید و در ادامه ویرایشگر رجیستری را باز کنید تا کادر مخصوص صدور فرمان باز شود. سپس عبارت Open Regedit را تایپ کرده و Ok را بزنید.
HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionPolicie*******plorer
شما باید روی کلید اکسپلورر، راست کلیک کنید و از بخش New، گزینه DWORD (32bit) Value را انتخاب کنید.
نام جدید درایو، NoDrives بوده که باید روی آن، دابل کلیک کنید. در کادر Value Data، عدد مورد نظرتان را وارد کرده و سپس باکس Decimal را علامت بزنید.
پس از راه اندازی مجدد رایانه، درایو را در File Explorer مشاهده نخواهید کرد. برای نشان دادن مجدد درایو، دوباره به ویرایشگر رجیستری بازگردید و مقدار NoDrives را در زیر آدرس زیر، پاک کنید و راه اندازی مجدد را انجام دهید:
HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionPolicie*******plorer key
۴- مخفی کردن درایوهای کامپیوتر با استفاده از Disk Management
همان طور که در قسمت قبل هم گفتیم، در صورتی که ترجیح می دهید از ویرایش رجیستری استفاده نکنید، می توانید از ابزار مدیریت دیسک برای مخفی کردن کامل یک درایو استفاده کنید. این ابزار تمام درایوهای داخلی و خارجی متصل به رایانه را نمایش می دهد. برای بازکردن بخش صدور فرمان، کلیدهای Windows + R را فشار دهید. سپس در کادر مربوط، کد دستوری Open diskmgmt.msc را تایپ کرده و Ok را بزنید.
درایو مورد نظرتان را برای پنهان کردن، انتخاب و روی گزینه Change Drive Letter and Paths کلیک کنید.
در باکس Change Drive Letter and Paths، نام درایو مورد نظرتان را انتخاب و پس از کلیک کردن روی گزینه حذف (Remove)، باید تأیید (Ok) را انتخاب کنید.
باکس هشدار یک پیغام را نمایش خواهد داد که مضمون آن، نصب بودن برخی برنامه ها در درایو مورد نظر بوده و ممکن است پس از مخفی کردن، مشکلاتی به وجود آید. در صورتی که نسبت به مخفی کردن درایو، اطمینان دارید، برای حذف آن کافیست روی گزینه Yes کلیک کنید.
نام درایو در برنامه مدیریت دیسک (Disk Management Utility) حذف شده است. پس از بستن و بازگشایی فایل اکسپلورر، درایو قابل مشاهده نخواهد بود و در نتایج جستجوی ویندوز هم گنجانده نمی شود. برای اینکه درایو مورد نظر شما، یک بار دیگر قابل مشاهده و از حالت مخفی خارج شود، لازم است مجددا وارد برنامه Disk Management شوید و باکس Change Drive Letter and Paths را باز کنید. در ادامه می توانید روی گزینه افزودن (Add) کلیک کنید.
مطمئن شوید که نام درایو را صحیح انتخاب کرده اید. نام درایو مورد نظرتان را از لیست کشویی انتخاب کرده و روی گزینه تأیید (Ok)، کلیک کنید.
برای مشاهده مجدد درایو، باید فایل اکسپلورر را ببندید و دوباره آن را باز کنید.
۵- آموزش استتار پوشه در محیط دسکتاپ ویندوز ۱۰
در میان روش های ارائه شده در مقاله، می توان از ترفندی جالب نیز برای مخفی ساختن پوشه ی مدنظرتان استفاده کنید. ترفندی که در نظر داریم، باعث می شود که پوشه در مقابل چشمان دیگران قرار گیرد؛ اما امکان تشخیص آن را نداشته باشند.
ترفند مدنظر درواقع ساخت پوشه ای است که از نام نامرئی استفاده می کند و آیکونی نیز ندارد. برای شروع ابتدا به صفحه دسکتاپ بروید و با راست کلیک از قسمت New، پوشه جدیدی بسازید.
پوشه جدید ساخته شده و نام New Folder به صورت پیش فرض برای آن انتخاب شده است. مشاهده خواهید کرد که نام پوشه به صورت هایلایت درآمده تا نام جدیدی برای آن انتخاب کنید.
برای نامگذاری پوشه، دکمه Alt را فشرده و عدد ۲۵۵ را از قسمت نامبرپد وارد کنید. نامبرپد در سمت راست کیبورد قرار دارد.
با وارد کردن عدد ۲۵۵ در زمانی که کلید Alt را فشرده اید، کاراکتر خاصی وارد می شود که درواقع از کدهای ASCII نیست و به همین علت، نام واردشده نمایش داده نمی شود. با وارد کردن نام و تایید آن، مشاهده خواهید کرد که نام پوشه به صورت نامرئی نمایش داده می شود. حال، به سراغ نامرئی ساختن آیکون پوشه می رویم. روی پوشه راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.
در صفحه ای که باز می شود، تب شخصی سازی یا Customize را انتخاب کرده و در قسمت Folder Icons روی گزینه Cange Icon کلیک کنید.
سپس در صفحه جدید، آیکون نامرئی را انتخاب کنید و در نهایت روی گزینه Ok برای اعمال تغییرات کلیک کنید.
بار دیگر گزینه Ok را برای اعمال تغییرات نهایی انتخاب کنید. با بسته شدن صفحه مشاهده می کنید که پوشه شما نامرئی شده است.
درحال حاضر، شما همچنان دسترسی به پوشه خواهید داشت؛ اما پوشه ای که از دید همه پنهان شده است و تنها شما از وجود آن مطلع هستید. درصورتی که می خواهید چندین پوشه مخفی داشته باشید هنگام ورود نام برای پوشه، پروسه وارد کردن عبارت نامرئی (Alt+255) را چندین بار تکرار کنید؛ زیرا نمی توان دو یا چند پوشه با نام یکسان در بخش خاصی از حافظه داشت.
۶- مخفی کردن فایل ها در ویندوز ۱۰ با استفاده از برنامه شخص ثالث
تمام روش های ذکر شده به اندازه برخی برنامه های شخص ثالث، نمی توانند ایمن باشند. در ادامه برخی از برنامه های شخص ثالث را به شما معرفی خواهیم کرد.
FileFriend
از برگه JPK در FileFriend برای مخفی کردن فایل ها در قالب یک تصویر JPEG و افزودن رمز عبور به منظور محافظت از فایل های مخفی، استفاده کنید. همچنین FileFriend به شما اجازه می دهد متنی را که می خواهید به طور مستقیم در تصویر مخفی کرده را وارد کنید و برای انجام این کار، نیازی به ایجاد فایل Text نخواهد بود.
سایر ویژگی های FileFriend شامل تقسیم یا پیوستن به فایل ها و رمزگذاری آن ها می شود.
Secret Disk
این برنامه به شما اجازه می دهد یک درایو مجازی ایجاد کنید که قابل مشاهده بوده و توسط رمز عبور هم پشتیبانی می شود. همچنین یک لایه امنیتی دیگر هم پین شده است که برای بازکردن برنامه Secret Disk، ضروری خواهد بود. هنگامی که درایو قابل مشاهده شود، آن را با یک نام در فایل اکسپلورر خواهید دید. همچنین می توانید فایل ها و پوشه ها را در درایو کپی کرده و همانند هر درایو دیگری با آن، کار کنید. سپس می توانید مجددا درایو را مخفی کنید.
توجه داشته باشید که Secret Disk نیازی به قالب بندی هارد دیسک شما یا ایجاد تغییرات دیگر در سیستم، ندارد. همچنین هیچ فایل یا پوشه ای را هم رمزگذاری نخواهد کرد. مخفی کردن و محافظت از رمز عبور، دسترسی به فایل ها را محدودتر خواهد کرد. نسخه اصلی Secret Disk رایگان است. همچنین نسخه پرو به دلیل داشتن ویژگی های بیشتر، ۱۴/۹۵ دلار قیمت دارد.
Easy File Locker
برنامه Easy File Locker را می توان یک نرم افزار رایگان برای استفاده دانست که به شما اجازه می دهد فایل ها را از دید سایر افراد، مخفی یا قفل کنید. توجه داشته باشید که فایل ها در برابر هرگونه ویرایش، حذف، جابه جایی، تغییر نام یا کپی محافظت می شوند. همه فایل ها در یک پوشه محافظت خواهند شد.
شما می توانید وارد برنامه شوید و از بخش سیستم (System)، پسورد مورد نظرتان را تنظیم کنید. البته نیازی به تنظیم رمز عبور نیست، اما اگر این کار را انجام ندهید، سایر افراد می توانند وارد برنامه شوند و به راحتی تمام فایل هایی که مخفی کرده اید را مشاهده کنند.
برای افزودن فایل ها به Easy File Locker از گزینه افزودن فایل (Add File and Add Folders) استفاده کنید. برای تغییر مجوزهای آن، کافیست روی یک فایل موجود در لیست، دو بار کلیک کنید. با استفاده از گزینه Start Protection از فایل ها محافظت کنید. با کلیک روی گزینه Stop Protection ، مجددا فایل ها را قابل مشاهده خواهید کرد.
My Lockbox
این برنامه به شما اجازه می دهد تمام فایل های موجود در سیستم را مخفی و از آن ها محافظت کنید. درحالی که My Lockbox را نصب می کنید، باید مسیر مورد نظر برای پنهان کردن و محافظت از فایل ها را تعیین کنید. پس از اینکه کار نصب برنامه تمام شود، پوشه مورد نظرتان به صورت خودکار، پنهان و قفل خواهد شد. دو آیکون جدید به دسکتاپ شما اضافه شده است. نماد My Lockbox به شما اجازه می دهد پوشه محافظت شده خود را به سرعت، قفل و باز کنید. برای دسترسی به گزینه های بیشتر، Lockbox Control Panel را مورد استفاده قرار دهید.
شما می توانید از Set Folder، پوشه مورد نظرتان که قصد محافظت از آن را دارید را تغییر دهید و با استفاده از گزینه Remove هم می توانید قفل گشایی کرده و پوشه را حذف کنید. توجه داشته باشید که گزینه Open به صورت خودکار می تواند قفل را باز کرده و پوشه دارای قفل را بازگشایی کند. شما می توانید به منظور دسترسی به گزینه ها و تنظیمات بیشتر، روی Advanced کلیک کنید.
نسخه رایگان برنامه My Lockbox به شما اجازه می دهد یک پوشه را با تعداد نامحدودی از زیرپوشه ها مخفی کرده و از آن ها محافظت کنید. در صورتی که نیازمند محافظت از پوشه های بیشتری هستید، می توانید نسخه پیشرفته را دریافت کنید. البته در صورتی که قصد خرید نسخه پیشرفته را ندارید، می توانید تمام پوشهها را در یک پوشه قرار دهید و آن را مخفی کنید.
برخی روش های غیرعملی برای مخفی کردن ویندوز ۱۰
علاوه بر روش هایی که برای مخفی کردن فایل در ویندوز ۱۰ آموزش دادیم، دو روش دیگر هم وجود دارند که البته کارایی نخواهند داشت.
مخفی کردن فایل ها در ویندوز ۱۰ در یک عکس JPEG
ما روش مخفی کردن فایل ها را در یک تصویر JPEG با استفاده از کد دستوری زیر آزمایش کردیم و در افزودن فایل RAR در قالب تصویر JPEG، توانستیم به موفقیت برسیم.
copy /b C:PathToFileOriginalImage.jpg + FilesToHide.rar C:PathToFileNewImageWithHiddenFiles.jpg
با این حال نمی توانیم فایل ها را پس از افزودن آن ها به قالب JPEG، حتی با استفاده از برنامه های مختلف همانند 7-Zip، WinRAR و PeaZip استخراج کنیم. مخفی کردن فایل در قالب یک فرمت تصویری با استفاده از ابزار FileFriend، امکان پذیر است.
مخفی کردن پوشه ها در ویندوز ۱۰ با هدایت آن ها به کنترل پنل
روش دیگری وجود دارد که می توانید یک پوشه را با هدایت مجدد آن به کنترل پنل، مخفی کنید. شما در حالت کلی می توانید دو فایل را ایجاد کنید که یکی پوشه را قفل و دیگری هم آن را باز می کند. هنگامی که پوشه را قفل کردید، بازکردن آن شما را به کنترل پنل هدایت خواهد کرد. با این حال، ما این روش را در ویندوز ۷، ۸ و ۱۰ مورد آزمایش قرار دادیم و نتوانستیم از آن استفاده کنیم. با اینکه فایل ها قفل شدند، اما امکان بازکردن و مشاهده مجدد مطالب، به راحتی وجود داشت.
در صورتی که می خواهید آن را آزمایش کنید، می توانید یک پوشه با نام Users یا Fonts ایجاد کنید و پرونده های مورد نظرتان را برای مخفی کردن در آن ها قرار دهید. سپس یک فایل متنی ایجاد کرده و کد دستوری زیر را کپی و در آن قرار دهید.
شما می توانید Users را با نام پوشه خود، جایگزین کنید. این پوشه را به صورت Lock.bat ذخیره سازی کنید.
ren Users Users.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}
سپس یک فایل متنی ایجاد کرده و کد دستوری زیر را کپی و در آن قرار دهید. شما باید مجددا پوشه خود را جایگزین Users کنید. این فایل را به عنوان key.bat ذخیره سازی کنید.
ren Users.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D} Users
شما می توانید به منظور تغییر مسیر پوشه به کنترل پنل، روی فایل Lock.bat دابل کلیک کرده و محتویات پوشه را مخفی کنید.
توجه داشته باشید که مخفی کردن فایل ها در ویندوز بدون رمزگذاری، نمی تواند موفقیت آمیز باشد. تمام روش هایی که در این مقاله ذکر شده اند، می توانند به شما در مخفی کردن اطلاعات حساسی که دارید، کمک کنند.
منبع: زومیت.

برای کنترل ماوس در ویندوز 10 می توانید از صفحه کلید عددی استفاده کنید و در این راهنما مراحل استفاده از این ویژگی را یاد می گیرید.

دلایل زیادی وجود دارد که شما می خواهید در ویندوز 10 ، برای کنترل نشانگر ماوس از صفحه کلید استفاده کنید. به عنوان مثال ، اگر کار ماوس روی دسکتاپ شما متوقف شود ، صفحه لمسی روی لپ تاپ شما ناگهان خراب می شود ، یا نمی توانید از ماوس استفاده کنید پس استفاده از کلیدهای صفحه کلید بهترین جایگزین برای شماست.

دلیل آن هر چه باشد ، ویندوز 10 با ویژگی Mouse Keys ارسال می شود که به شما این امکان را می دهد از صفحه کلید عددی برای حرکت ماوس و همچنین انجام کارهایی مانند کلیک ، دوبار کلیک ، باز کردن منوهای زمینه ، انتخاب و موارد دیگر استفاده کنید .

در این راهنمای ویندوز 10 ما شما را در مراحل مختلف همراهی می کنیم تا ویژگی Mouse Keys را برای کنترل ماوس با صفحه کلید عددی فعال کنیم.

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.